Ewolucja Świata

AUSTRALOPITEKI - NAJBLIŻSZE HOMINIDY

Zapis kopalny A. afarensis jest dużo skuteczniejszy niż A. ramidus. Zbiór z Hadar zawiera znaczne fragmenty kilku czaszek, wiele dolnych szczęk i wystarczającą ilość kości kończyn, aby móc oszacować wielkość ciała A. afarensis. Obejmuje ona również pojedynczy osobnik, którego numer pola to AL-288, ale jaki jest doskonale znany jako "Lucy", który ma tylko mniej niż połowę szkieletu dorosłej samicy. Wyłania się obraz zwierzęcia o rozmiarach ciała od około 25 kg dla małej samicy do ponad 50 kg dla dużego samca. Jest toż wielki zakres wielkości ciała zwierzęcia, jaki jest absolutnie mały, i to skłoniło niektórych pracowników do kontynuowania spekulacji, że próbka obecnie uważana za A. afarensis może opierać się z resztek więcej niż jednego gatunku wczesnego hominidu. .

Wielkość mózgu A. afarensis wynosiła między 400 a 500 cm3. Jest szerszy niż przeciętny mózg szympansa, ale jeśli szacunki wielkości ciała A. afarensis są jakoś poprawne, gdy wielkość mózgu jest powiązana z oszacowaniem rozmiaru jego ciała, mózg A. afarensis jest stosunkowo nie większy niż szympansa. Jednak zęby do żucia, przedtrzonowce i zęby trzonowe A. afarensis są większe w stosunku do wielkości ciała niż żywe szympansy. Proporcje ciała szkieletu "Lucy" różnią się od proporcji współczesnego człowieka o tym jednym rozmiarze ciała, ponieważ nogi AL-288 są znacznie mniejsze niż u współczesnego człowieka o podobnej ogólnej budowie.