Parafia
· Strona główna
· Historia Parafii
· Kalendarium
· Cmentarz
· Email

· Modlitwy
· Litanie
Słoneczny panel
·Dziś jest:

Imieniny obchodzą:
Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
Dziś obchodzimy:
Dzień Matki
Wschód słońca: 4:53
Zachód słońca: 20:59
·Dzień trwa:
16 Godzin 06 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:30
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Kalendarz
Po Wt r Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Diecezjalne Dni Młodzieży
święty Józef

Oficjany Portal Młodych
I Synod Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
Synod Diecezji
Zapraszamy do odwiedzenia strony I Synodu Diecezjalnego - Link
Nawigacja
Artykuły » Parafia » Historia Parafii
Historia Parafii

Dzień 20 lipca 1982 roku jest dniem pamiętnym dla naszej Parafii. W tym dniu Ks. Bp Wilhelm Pluta – ordynariusz zielonogórsko-gorzowski ustanowił samodzielny wikariat przy kaplicy św. Józefa na Moczyniu z duszpasterzem ks. Władysławem Kulką. W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1983 r. Wikariat został przekształcony w odrębną parafię, a ks. Władysław mianowany jej proboszczem. Nowo mianowany ks. proboszcz objął funkcję kapelana w szpitalu i katechety w szkole. Bezinteresownej gościny proboszczowi do czasu wybudowania plebani udzielili pp. Grzebienowie. W sierpniu 1982 r. Wierni pod przewodnictwem Komitetu w składzie Przewodniczący: Józef Dąbek, zastępca: Bolesław Nijakowski, członkowie: Eugeniusz Huszcza, Leon Pokrzywa, Leokadia Hancyk, Stanisława Majewska,

Natalia Mieloch, przystąpili do porządkowania cmentarza i remontu kaplicy.

Na placu przyszłej budowy umieszczono figurę św. Józefa. Najaktywniejszymi przy porządkowaniu cmentarza byli: Józef Dąbek -522 godz., Henryk Jankowski - 216 , Tomasz Gawroński - 166, Kazimierz Jankowski - 165, Zajączkowski - 141, Marian Jurczyk - 123, Albert Budkiewicz -121, Jan Kurstak - 117, Piotr Jankowski -113, Maria Jankowska 99, Alfons Grzebień - 96, Kazimierz Radwański - 93, Krzysztof Sochacki - 89, Antonina Miszczuk - 70, Władysław Harendarz - 49, Grzegorz Jankowski – 49.

W kaplicy przy wielkim zaangażowaniu wiernych trwały prace remontowe i tak: ławki, boazerię, ambonkę wykonał p. Mrozek z pomocnikami; ołtarz soborowy pan Stec; ołtarz i drzwi wymalował p. Sobczak; boazeria w zakrystii to dzieło p. Kurstaka, Radwańskiego, Grzebienia, Gawrońskiego. Parkiet przy ołtarzu wykonali bracia Adamowiczowie. Gablotki: Kurstak, Radwański. Murowanie i tynkowanie płotu - panowie Wołyniec, Wietrak, Zentner, Zajączkowski, Nijakowski, Wikszta, Jeleń, H. Jankowski,T. Pietrzyk. Tynkowanie kaplicy L. Pokrzywa. W odremontowanej zakrystii, która została przekształcona w salkę katechetyczną naukę religii w 1982r.. rozpoczęła s. Damiana Służebniczka Dębicka z Głogowa. W 1988 zastąpiła ją s. Pawła, a w 1990 s. Germana - też Służebniczki Dębickie. Siostra Germana była utalentowaną dekoratorką. Jej to zawdzięczamy dekorację Bożego Grobu, żłóbka, różnych uroczystości kościelnych oraz kaplicy Matki Bożej Fatimskiej.

W 1983r. , ulicami Moczynia po raz pierwszy wyruszyła procesja Bożego Ciała. W czerwcu 1983 r. nasz rodak o. Wiesław Majewski, redemptorysta, przyjął święcenia kapłańskie. Uroczysta mszą św. prymicyjna odbyła się przy ołtarzu polowym ustawionym przed kaplicą na przyczepie samochodowej. Obecnie w tym miejscu stoi ołtarz główny.

W dzień patrona naszej parafii św. Józefa w 1984r. władze udzieliły zezwolenia na budowę plebani. Rozpoczęło się gromadzenie materiałów na budowę. Było to zadanie bardzo trudne, władze przeszkadzały jak tylko mogły, nie raz trzeba było użyć podstępu by zdobyć potrzebne materiały budowlane. Sprowadzano je też z odległych rejonów Polski. Wierni jak zwykle zaangażowali się bardzo aktywnie. Pod dyrekcją p. Gawrońskiego ruszyły prace budowlane. Bloczki do budowy wykonali sami wierni. Nie sposób wymienić wszystkich którzy gorliwie pracowali, trzeba jednak wspomnieć p. Jana Kurstaka, mimo podeszłego wieku wykonywał prace ciesielskie na wysokości, przy konstrukcji dachowej /... / plebani a potem i kościoła. W Niedzielę Palmową 1985 r. Ks. Bp Wilhelm Pluta prowadził procesję w naszej parafii. Była to ostatnia w Jego życiu procesja Niedzieli Palmowej. Zginał w wypadku samochodowym 22.01.1986 r. W 1986 r. Ks. Bp Paweł Socha podczas pierwszej wizytacji kanonicznej w naszej parafii dokonał poświęcenia nowej plebani.


Parafia czyniła starania o powiększenie cmentarza. Bardzo zabiegał o to nasz radny Edmund Zygmanowski.

Starania te zostały uwieńczone sukcesem 13 września 1987 r. Poświecono - krzyż i ustalono go na nowym, cmentarzu. W Roku Maryjnym, 22.07.1988, przybył do naszej parafii wiceprzewodniczący Światowego Apostolatu Maryjnego prof. Bernard Balayn z żoną i trójką dzieci. Przywiózł dar, figurką MB Fatimskiej poświęconą 23 marca przez Ojca Świętego.

Zjawienie się Matki Bożej Fatimskiej, w znaku_tej figury zapoczątkowała w Pierwszą Sobotę października 1988 r. Nabożeństwa Fatimskie.
Prowadził je ks. Kazimiera Wiś; gorliwy czciciel Matki Bożej i pełen humoru kapłan. Co miesiąc dojeżdżał 200 km z Czepiefowic k. Brzegu Opolskiego.

Potem zastąpił go o. Błażej, franciszkanin z Poznania. W Nocach Fatimskich uczestniczyły tłumy wiernych, nie tylko z Żagania oraz okolicznych miast i wiosek, ale nawet z odległych miejscowości przyjeżdżały pielgrzymki ze swoimi duszpasterzami.

31 sierpnia 1988 r. zatwierdzona została przez Urząd Miasta dokumentacja na rozbudowę kościoła. 8 września 1988 r. na Matkę Bożą Siewną, wykopy po4 konstrukcję rozpoczęły dzieci. Zabrakło ofiarnego majstra p. Gawrońskiego, który odszedł do Pana. Zastąpił go p. Antoni Czyż, a potem pan Kalina. Wierni licznie i bezinteresownie włączali się w prace pr2y wznoszeniu świątyni.

Pani Witowska ofiarowała stodołę, a mieszkańcy tej części ulicy Wiejskiej rozebrali i oczyścili cegły.

Finansowo budowę wsparli przyjaciele z Francji i Szwajcarii z ich ofiar zakupiono blachę miedzianą na pokrycie dachu. Nasi wierni również nie szczędzili ofiar pieniężnych, ani pracy fizycznej. Nie zachowały się pełne rejestry osób pracujących przy wznoszeniu świątyni i plebani, nie jest więc możliwe wymienienie imiennie. Wyliczenie tylko niektórych byłoby krzywdzące dla pozostałych którzy również gorliwie pracowali. Większość z nich odeszła już po nagrodę od Pana.

W czerwcu 1990r., franciszkanin O. Robert Jurzysta odprawił mszę św. Prymicyjną. Ojciec Robert związany był z naszą parafią od początków jej istnienia. Jako seminarzysta służył pomocą ks. Władysławowi. Obecnie pracuje na misjach w Togo. Jest proboszczem parafii, która oprócz miasta Mango obejmuje 50 wiosek.

l października pani Andzrzeja Ramuz z Genewy ofiarowała dużą figurę M. B. Fatimskiej.

W sierpniu 1991 r. w wybudowanym w stanie surowym kościele odbył się występ grupy teatralnej z Francji. Udawali się oni do Częstochowy na spotkanie z Ojcem Świętym w Światowym Dniu Młodzieży. W roli statystów wystąpili nasi parafianie. Często przyjmowaliśmy gości z Francji. Przez naszą parafię prowadził szlak młodzieży francuskiej udającej się co roku na pielgrzymkę warszawską.
W 1991 r. rozebrano starą kaplicę i zakrystię by na ich miejscu wybudować dom pogrzebowy i nową zakrystię. Do czyszczenia cegieł przystąpiły kobiety, nawet starsze panie po 80-tce jak p. Kurstakowa czy p. Maria Iżykowska włączyły się do pracy.

Z łusek po pociskach z poligonu Armii Czerwonej odlano trzy dzwony. Największy otrzymał imię św. Józefa, średni - Niepokalanego Serca Maryji, najmniejszy - Najświętszego Serca Pana Jezusa. I tak dzwony wykonane z materiału pozostawionego przez bezbożny system chwalą Pana. Po raz pierwszy zabrzmiały w rezurekcję 1990 r., od tego dnia codziennie wzywają na msze święte i Apel Jasnogórski o godz. 21.00. Ich głos towarzyszy naszym zmarłym bliskim na miejsce wiecznego spoczynku. Dzwony umieszczono na prowizorycznej dzwonnicy, a w 1993 roku przeniesiono na dzwonnicę murowaną. Poświęcił je ks. biskup Józef Michalik na zakończenie drugiej wizytacji kanonicznej 22 listopada 1992.

W 1993 roku ustawiono krzyż misyjny między kościołem a plebanią. Stary krzyż przeniesiono na początek ulicy Wiejskiej, gdzie został poddany pieczołowitej konserwacji przez mieszkańców. Jest otoczony czcią i opieką, duży w tym udział ma p. Mieczysława Szober. Gromadzą się przy nim wierni na nabożeństwa majowe. 6 czerwca 1992 roku rozpoczęła się peregrynacja obrazu M. B. Częstochowskiej w dekanacie żagańskim. Było to trzecie po wojnie Nawiedzenie Matki Boskiej Częstochowskiej w Żaganiu. Pierwsze odbyło się z 10 na 11 lutego 1963 r.; drugie z 3 na 4 sierpnia 1982 r. W naszej parafii po raz pierwszy przyjęliśmy Matkę Bożą w budującej się świątyni.

Przygotowaliśmy się duchowo przez misje św., a zewnętrznie przez bogatą dekorację ulic oraz otoczenia kościoła i plebani. Wjazdowi obrazu towarzyszyła burza z ulewnym deszczem, który po wielu tygodniach spiekoty został odebrany jako dar od boga i znak obfitych łask dla naszej Parafii.

W maju 1992 r. wydany został pierwszy numer parafialnego pisma „Fatima -Nadzwyczajne Orędzie dla naszych czasów oraz „Śpiewnik Fatimski", który zawierał modlitwy i pieśni śpiewane w naszej parafii. W kwietniu 1994 r. zakończono stan surowy kościoła, zakrystii i domu pogrzebowego kładąc dach miedziany. Pierwszą mszę św. Odpustową w nowo wybudowanym kościele celebrował proboszcz kościoła św. Krzyża w Warszawie ks. Mieczysław Kozłowski. Urodził się i wychował na Moczyniu. Była to jakby jego msza prymicyjna w rodzinnej parafii. Obecni byli na niej rodzice. Z dniem 2 sierpnia 1994 r. ks. Władysław Kulka objął urząd proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Żaganiu. Z żalem przyjęli parafianie wiadomość, że utracili gorliwego pasterza i ojca.

W ciągu 12 lat posługiwania tej społeczności ks. Władysław doprowadził do: odremontowania kościoła pomocniczego św. Krzyża, uporządkowania starego cmentarza, założenia, nowego cmentarza, wybudowania plebani, pozostawienia kościoła w stanie surowym, wybudowania dzwonnicy i umieszczenia na niej dzwonów. W ciągu kilkunastu lat wykonano ogromną pracę, która po ludzku sądząc, przerastała możliwości niewielkiej parafii. Nie byłoby to możliwe, bez zaplecza modlitewnego. Moczyń stał się ośrodkiem kultu M. B. Fatimskiej, jednym z pierwszych w naszej diecezji. W czasie nocy pokutnych, na nabożeństwach w pierwsze piątki i w pierwsze soboty miesiąca czczone było Najświętsze serce Pana Jezusa i Niepokalane Serce Maiyji. Stąd wzięły się imiona naszych dzwonów. Środa była dniem poświęconym czci patrona naszej parafii. Odprawiana była nowenna do św. Józefa, za jego pośrednictwem upraszano potrzebne łaski.

Do osób szczególnie zasłużonych dla naszej wspólnoty parafialnej należał pan organista Alfons Grzebień i jego siostra p. Marta Gawrońska, od 1955 r. nie tylko prowadzili chór i uczyli śpiewu wiernych, ale również pełnili inne funkcje potrzebne w parafii. Pan Alek był przysłowiową "złotą rączką" Pani Antonina Kurstak przez ponad 32 lata, do 1985 r. opiekowała się kaplicą, jeszcze potem prała alby i bieliznę kielichową. W 1985 r. funkcję kościelnego przejął p. Kazimierz Radwański. Pani Maria Juszczyk przez wiele lat pielęgnowała kwiatki koło figury świętego Józefa. Nieocenione była rola p. Marii Gółaszwskiej, organizowała oprawę liturgiczna uroczystości kościelnych, była prawą ręką ks. Władysława. Razem z siostrą Anną, katechetką, przez kilka lat uczyły dzieci bezpłatnie j. francuskiego.

Józef Dąbek opiekował się cmentarzem - aż do nagłej śmierci w 1989r. pełnił on funkcję grabarza.

Pan Edmund Paulus od szeregu lat do chwili obecnej zajmuje się porządkami cmentarza.

Bezinteresowna praca tych ludzi i wielu innych, sprawiła, że parafia funkcjonowała sprawnie na chwałę Bożą i ku pożytkowi wiernych.
Patron Parafii
święty Józef
Parafia
Adres:
ul. Szkolna 43a
68-100 Żagań
tel.: 68-377-27-77


REGON
040119721

NIP
924-171-24-80

Konto Parafii:
Parafia pw. św. Józefa
ul. Szkolna 43 a
68-100 Żagań
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
Oddział w Żaganiu
38160014621839951240000001


Msze św. w niedziele i uroczystości:
Kościół pw. św. Józefa
800 i 1030
Kościół
pw. Świętego Krzyża

1200
Msze św. w dni powszednie tylko kościele
pw. św. Józefa:

godz. 1700
w miesiącach X - III
godz. 1800 - w miesiącach IV - IX
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ogłoszenia
Losowa Fotka